Καθημερινο προγραμμα

               

                ΔΕΥΤΕΡΑ 24 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014

 

7:25        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΚΟΥ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

8:00        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ

                Ιερός Ναός Αγίας Λυδίας - Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης

9:00        ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΟ

                Ιερός Καθεδρικός Ναός Θείας Αναλήψεως - Κατερίνη

12:00     ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

                Εφηβικό-Φοιτητικό τμήμα Λυκείου Ελληνίδων Θεσσαλονίκης, α΄ μέρος

12:55     ΤΑΞΙΔΙΑ

                Ημαθία, στην γη του Αλέξανδρου

13:35     ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΡΑΚΙ

                Κωπηλασία στην Θεσσαλονίκη

14:05     ΕΝΑΤΗ ΩΡΑ

14:20     ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ

14:40     ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

14:45     ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

                Γαλέος πρασοσέλινο

15:00     ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ

                με τον δημοσιογράφο Θανάση Κληματσίδα

16:00     ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΣΤΟΝ ΤΙΜΙΟ ΣΤΑΥΡΟ

16:45     ΣΚΕΨΕΙΣ, ΚΡΙΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΑ                   

                Θαύμα θαυμάτων η Αειπάρθενος Θεοτόκος

18:00     ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ

                Σύνδεση με τον Ιερό Καθεδρικό Ναό Θείας Αναλήψεως - Κατερίνη

20:00     ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΠΛΩΡΗΣ

                με τον κ. Μιχάλη Πετρόπουλο, δικηγόρο

20:40     ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

                Διαβίωση στην φύση: Ελληνική φύση και περιβάλλον

21:00     ΣΗΜΕΙΑ ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ

                Ζωντανή εκπομπή με τον κ. Κωνσταντίνο Λογοθέτη, Δικηγόρο

23:10     ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΔΕΙΠΝΟ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

               

                  ΤΡΙΤΗ 25 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014

                         

6:20        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΛΗΨΕΩΣ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

6:50        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΚΟΥ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

7:30        ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΟ ΣΥΛΛΕΙΤΟΥΡΓΟ

                Σύνδεση με τον Ιερό Καθεδρικό Ναό Θείας Αναλήψεως - Κατερίνη

11:00     ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΜΕΤΑΛΗΨΗ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

12:00     ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

12:25     ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ

                Χορωδία ΓΕΧΑ Κατερίνης Βυζαντινοί Μελωδοί

13:00     ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

13:35     ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ

                Καλεσμένος του κ. Νίκου Νικολαΐδη, Καθ. Θεολογικής Σχ. Πανεπιστημίου Αθηνών,

               είναι ο κ. Συμεών Πασχαλίδης, Επίκουρος Καθηγητής Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ.

                Εμείς και οι άγιοι

14:05     ΕΝΑΤΗ ΩΡΑ

14:20     ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ

14:40     ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

14:45     ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

                Πέρκα Σπετσιώτα

15:00     ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ

                με τον δημοσιογράφο Θανάση Κληματσίδα

16:00     ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ

16:45     ΜΙΚΡΟΙ ΧΟΡΕΥΤΕΣ

                Λύκειο Ελληνίδων Θεσσαλονίκης

17:20     ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

                Περιγραφή των εντολών BIOS του Η/Υ, β΄ μέρος

18:00     ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ

                Ιερός Ναός Αγίας Λυδίας - Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης

18:40     ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ

                Το πρόσωπο της Υπεραγίας Θεοτόκου

                Καλεσμένος του π. Θεόφιλου Ζησόπουλου

               είναι ο Σεβ. Μητρ. Εδέσσης, Πέλλης & Αλμωπίας κ. Ιωήλ

19:40     ΕΚΚΛΗΣΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΖΩΗ

                με τον π. Δημήτριο Βακάρο

20:10     ΣΚΕΨΕΙΣ, ΚΡΙΣΕΙΣ, ΣΧΟΛΙΑ                  

                Θαύμα θαυμάτων η Αειπάρθενος Θεοτόκος

21:30     ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΑΜΑΤΑ

                με τον κ. Δημήτρη Νατσιό, Δάσκαλο - Θεολόγο

                Έρχομαι από μακριά

                Καλεσμένος: Κώστας Ζουράρις, Πολιτειολόγος - Πανεπιστήμιο Παρίσι 8

22:30     Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

                με τον αθλητικογράφο Γιώργο Διπλοΐδη

23:30     ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΔΕΙΠΝΟ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας             

                ΤΕΤΑΡΤΗ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2014

                                   

7:25        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΚΟΥ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας

8:00        ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΟΡΘΡΟΥ

                Ιερός Ναός Αγίας Λυδίας - Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης

12:00     ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΓΟΝΙΟΣ

                με την κ. Χάρη Δημητρακούδη, Θεολόγο - Παιδαγωγό

                Η προσευχή ενός πατέρα, β΄ μέρος

12:40     ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

                Ιφιγένεια εν Αυλίδι

13:10     ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΙ                 

                Αντικοινωνική συμπεριφορά

                Ομιλητής: Γεώργιος Πιπερόπουλος,

Καθηγητής Πανεπιστημίου Μακεδονίας

14:05     ΕΝΑΤΗ ΩΡΑ

14:20     ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ

14:40     ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

14:45     ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

                Σουπιές στιφάδο

15:00     ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ

                με τον δημοσιογράφο Θανάση Κληματσίδα

16:00     ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΛΥΔΙΑ

16:45     ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ…

                Λευκάδια Ν. Ημαθίας

18:00     ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ

                Ιερός Ναός Αγίας Λυδίας - Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης

18:45     ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ

                Πανελλήνιο Αντάμωμα Βλάχων, α΄ μέρος

19:50     ΞΕΝΑΓΗΣΕΙΣ

                Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας

21:00     ΑΝΑΔΙΦΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ

                με την κ. Ερατώ Ζέλλιου-Μαστοροκώστα, Δρ. Ιστορίας Α.Π.Θ.

                Ο Μέγας Αλέξανδρος

                Καλεσμένος: Αναστάσιος Κοβάτσης, Καθηγητής

Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

21:45     ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ

                με την κ. Μαρία Θεοδωρίδου, δημοσιογράφο

                Η ιστορία και η εξέλιξη της καρδιοχειρουργικής

                Καλεσμένος: Βασίλειος Γουλιέλμος, Καρδιοχειρουργός

22:35     ΕΝ ΧΟΡΔΑΙΣ                         

                Νεανική Χορωδία Πανοράματος Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη

23:00     ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΔΕΙΠΝΟ

                Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος - Σπαρμός Ελασσόνας